דיווח: מצרים מציעה לתווך בין ישראל לסוריה. עיתון במפרץ הפרסי מדווח כי מובארק הציע בפגישתו עם ברק כי ארצו תתווך בין שתי המדינות
עמוד הביתחדשותמאמריםחברי התנועהגלריהיצירת קשרEnglish
חפש
עמוד הבית חדשותדיווח: מצרים מציעה לתווך בין ישראל לסוריה. עיתון במפרץ הפרסי מדווח כי מובארק הציע בפגישתו עם ברק כי ארצו תתווך בין שתי המדינות
   

דיווח: מצרים מציעה לתווך בין ישראל לסוריה

עיתון במפרץ הפרסי מדווח כי מובארק הציע בפגישתו עם ברק כי ארצו תתווך בין שתי המדינות ותחתור לנסיגה הדרגתית של ישראל מהגולן במשך 15 שנה ולהצבת כוחות ברמה המפורזת
חיים איסרוביץ 27/12/2007 11:20

    
   
    העיתון "אל ביאן", היוצא לאור במפרץ הפרסי, דיווח היום כי נשיא מצרים חוסני מובארק הציע אתמול במהלך פגישתו עם שר הביטחון אהוד ברק כי מצרים תארח פסגה משולשת לשיחות ישירות בין ישראל לסוריה, ואף העביר לברק מסר מנשיא סוריה בשאר אסד.

לפי הדיווח בעיתון, המסתמך על גורמים מצריים, הציע מובארק לישראל לוותר על רעיון החכרת רמת הגולן מהסורים, מאחר שזה עשוי לגרום מבוכה לשלטונות דמשק. במקום זאת, מציעה מצרים נסיגה הדרגתית של ישראל מהגולן במשך 15-10 שנה והקמת אזור חיץ בגבול, בו יתפרסו כוחות בינלאומיים, בהם גם חיילים מצריים, כאשר כוחות אמריקניים ורוסיים יערכו סיורים משותפים.

בכיר מצרי מסר לעיתון הערבי כי "למרות הרושם שלא יצא דבר מהפגישה בין הנשיא מובארק לברק בשארם א-שיח, הם דנו בנושאים חשובים, כמו הפרטים של התיווך המצרי כדי להשיג פתרון סופי ליחסים בין ישראל וסוריה וכדי להתחיל שיחות ישירות בין היריבים".
ישראלים וסורים מדברים
מנכ''ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל, שעומד בראשות התנועה לשלום עם סוריה, גילה ל-nrg כי לפני שבוע הוא ואנשיו נפגשו עם סורים שחלקם קרובים לממשל בדמשק לשיח ישיר ללא מתווכים
לכתבה המלאה  מובארק ואסד צפויים להיפגש עוד לפני הגעתו של נשיא ארצות-הברית ג'ורג' בוש למזרח התיכון בעוד כשבועיים. היוזמה המצרית החדשה עשויה לעלות גם במהלך פגישתו של הנשיא מובארק עם עמיתו הצרפתי ניקולה סרקוזי וזאת, בניסיון לגייס את תמיכתן של חברות מועצת הביטחון.

גורם ישראלי סיפר כי במהלך הפגישה אתמול בשארם א-שיח בין ברק למובארק העביר הנשיא המצרי מסר מאסד, אולם תוכנה של ההודעה לא נמסר. בכיר ישראלי נוסף סיפר כי ראש הממשלה אהוד אולמרט ביקש מהסנטור האמריקני ארלן ספקטור, שיגיע היום לדמשק, להעביר לאסד כי "ישראל מוכנה לשלום".

אסד: 80 אחוז מהשלום כבר הושלם

בסוף השבוע אמר שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-רייט כי בתחילת השנה הבאה תתכנס במוסקבה ועידה בינלאומית, שתעסוק גם בתהליך השלום בין ישראל לבין סוריה. בראיון לרשת הטלוויזיה "אל-ערבייה" אמר אבו אל-רייט כי מצרים היא זו שסללה את הדרך להשתתפותה של סוריה בוועידת אנאפוליס. "גישרנו בין האמריקנים לסורים כדי שאלו יגיעו לוועידת אנאפוליס", אמר.

נשיא סוריה אסד התייחס בשבוע שעבר בהרחבה לתהליך המדיני עם ישראל בראיון לעיתון אוסטרי ואמר כי בימי ראש הממשלה המנוח יצחק רבין כבר השלימו שתי המדינות 80 אחוז מהדרך לשלום וכי ניתן להשלים את התהליך בתוך שבועות ספורים.

"אנחנו לא חלק עיקרי מהתהליך ויש לנו תנאים מיוחדים", אמר אסד. "אנחנו מכבדים את החלטות האו"ם הכוללות את החזרת החלקים הכבושים על ידי ישראל". יחד עם ההצהרה התיאורטית כי ניתן לסיים את המו"מ עם ישראל בתוך כמה שבועות בלבד ציין אסד כתנאי סורי מרכזי כי "החזרת רמת הגולן חייבת להיות מיושמת בשישה חודשים".

עם זאת, הדגיש אסד כי אינו רואה שלום בלי חמאס, חיזבאללה ובת בריתו הגדולה איראן, והזכיר כי סוריה יכולה הייתה לשגר טילים לעבר ישראל בתגובה על התקיפה הישראלית בספטמבר, אך החליטה להבליג. הנשיא הסורי ניבא כי בשנה הקרובה לא צפויה פריצת דרך מדינית במגעים עם ישראל, רבות באשמת ארה"ב, שמסרבת, לטענתו, לתווך בין הצדדים.

   
   

לכתבה המקורית

   

 

 גרסה להדפסה
עמוד הבית | חדשות | מאמרים | חברי התנועה | גלריה | יצירת קשר | English
© התנועה לשלום ישראל-סוריה - כל הזכויות שמורות
מומלץ לצפייה ברזולוציה של 800X600
האתר נבנה ע"י פטל