המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב הסנטור ג'ון מקיין ומקורבו הגנרל סקוקרופט תומכים בחידוש המו"מ בין ישראל וסוריה
עמוד הביתחדשותמאמריםחברי התנועהגלריהיצירת קשרEnglish
חפש
עמוד הבית חדשותהמועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב הסנטור ג'ון מקיין ומקורבו הגנרל סקוקרופט תומכים בחידוש המו"מ בין ישראל וסוריה
   


מתוך: "רק אל תעצבנו אותו"- מאת אמיר אורן
הארץ, 15.2.2008

"והיה אם ג'ון מקיין ייבחר לנשיא ארה"ב: גישה לוחמנית כלפי טהראן, פתיחות כלפי דמשק, שטחים תמורת שלום, חיבה לאנשי צבא לשעבר, ופתיל קצר מאוד. בשורה טובה לברק, רעה לנתניהו."

 

    
..."גישתו הלוחמנית לאיראן המתגרענת, המאיימת על "בעלת בריתנו, ישראל, ועל האזור", ידועה. בשבוע שעבר שב ונדר שלא להתיר ל"ממשלה הדוגלת בהשמדת מדינת ישראל ונשבעת לרחוש איבת נצח לארה"ב, להחזיק בנשק שיקדם את שאיפותיה הזדוניות". הוא יהיה גם יריב נחוש לאיסלאם הקיצוני שמחוץ לטהראן - חיזבאללה, חמאס, אל-קאעדה. הקו שלו נגד כל הגורמים האלה יהיה המשך של הקו הנוכחי, של ממשל בוש: תקיף והתקפי.
באותה נוסחה מבריסל, "להתגונן ולהמשיך לסגת", זהו החלק הראשון, הנשען גם על התחייבות של מקיין (במצע החוץ שפירסם בכתב העת "פוריין אפיירס") להמשיך ולספק לישראל נשק וטכנולוגיה צבאית ולשמר את יתרונה הצבאי האיכותי - צופן להעדפתה באספקת מערכות מתקדמות על פני מדינות ערביות ידידותיות. החלק השני בנוסחה, כל עוד הזירה הפלשתינית קרועה בין עזה לגדה, בין חמאס לפתח, פירושו דגש מחודש על הערוץ הסורי. כאן, עוד יותר מאשר בהקשר הפלשתיני, עשויה להיוודע משמעות לאותו אזכור של סקוקרופט ושל בייקר.

נשיא לכהונה אחת

בשנת 2000, בעת מגעי אהוד ברק עם אסד בתיווך קלינטון, הביע סקוקרופט תמיכה נלהבת בהצבת כוח אמריקאי בגולן, לאחר נסיגת ישראל במסגרת הסכם שלום עם סוריה. לפני שנה קרא להמרצת התהליך המדיני הישראלי-פלשתיני, על בסיס המיקוח של קלינטון, ברק ויאסר ערפאת, בתוספת מפת הדרכים של בוש; קריאה זו כבר נענתה, למעשה, בתהליך אנפוליס, אלא שהסיכויים להצלחתו לפני הבחירות לנשיאות אפסיים.

סקוקרופט דיקדק והבחין בין פתיחת ערוצי הידברות עם סוריה (ואיראן) לבין חיפזון למגע אתה כשותפה למשא ומתן. הוא ביקש לחלץ את סוריה מזרועות איראן, באמצעות הסדר עם ישראל. המתכון שלו: התקדם תחילה בזירת ישראל-פלשתין ואז הוסף את סוריה לתערובת, כדי לא להעמיס מדי על קיבולת המשא ומתן של ישראל וכדי להגדיל את התמריץ לדמשק להתמקח ברצינות.

דבריו היו הד להמלצות בייקר בדו"ח הצוות שבראשו עמד יחד עם חבר הקונגרס לשעבר לי המילטון, בסתיו 2006. הדו"ח, שנקודת המוצא שלו היתה המדיניות האמריקאית בסוגיית עיראק, המליץ על "מחויבות מחודשת וממושכת לשלום ערבי-ישראלי כולל בכל החזיתות: לבנון, סוריה ומפת הדרכים, כולל שיחות ישירות בין ישראל, לבנון, אותם פלשתינאים המשלימים עם זכות קיומה של ישראל, וסוריה".
גם אם בייקר (יליד 1930) וסקוקרופט (יליד 1925) ייחשבו לקשישים מכדי להתמנות לתפקידים קבועים בממשל מקיין, אפשר שברוח הכרזת בריסל יוצעו להם שליחויות תיווך באזור, במיוחד בין ישראל לסוריה. בשיחה סגורה במשרד הביטחון, בביקורו בישראל בדצמבר 2006, שאל מקיין את מארחיו מדוע הם מתמהמהים בחתירה להסדר עם סוריה. "אינני מבין למה אתם מחכים?" תהה. "הרי הנושאים הביטחוניים - והם החשובים - כבר סגורים".
   
       
   
למאמר המקורי
   


גרסה להדפסה
עמוד הבית | חדשות | מאמרים | חברי התנועה | גלריה | יצירת קשר | English
© התנועה לשלום ישראל-סוריה - כל הזכויות שמורות
מומלץ לצפייה ברזולוציה של 800X600
האתר נבנה ע"י פטל