שגריר סוריה בארה"ב נפגש עם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר
עמוד הביתחדשותמאמריםחברי התנועהגלריהיצירת קשרEnglish
חפש
עמוד הבית חדשותשגריר סוריה בארה"ב נפגש עם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר
   

שגריר סוריה בארה"ב נפגש עם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר
מאת: עקיבא אלדר, הארץ, 29 בפברואר 2008

    
   
   

שגריר סוריה בארצות הברית, עימאד מוסטפה, נועד ביום רביעי שעבר בוואשינגטון עם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, ד"ר אלון ליאל, העומד בראש "התנועה לשלום ישראל-סוריה". עם שובו לישראל שלשום, ליאל דיווח למשרד החוץ כי השגריר, הנמנה עם מקורביו של הנשיא אסד, הביע באוזניו את רצונה של דמשק לחדש מיד את המשא ומתן לשלום עם ישראל. על פי המדיניות הסורית, פקידים רשמיים, ובהם שגרירים, נמנעים מפגישות "אחד על אחד" עם אישים ישראלים. בשל כך, הפגישה נערכה בחשאי מחוץ לכותלי השגרירות.

לפגישה נועדה משמעות מיוחדת מאחר שליאל ניהל במשך יותר משנתיים, עד קיץ 2006, ערוץ חשאי עקיף עם סוריה בחסות ממשלת שווייץ. לאחר פרסום הידיעה על המגעים שהתנהלו באמצעות האזרח האמריקאי ממוצא סורי, ד"ר איברהים (אייב) סולימן, דמשק הרשמית התכחשה לענין. גם אז ליאל דיווח לדרג המדיני על מהלך השיחות.

כפי שפורסם אז ב"הארץ", הערוץ השווייצי הוליד מסמך, שכלל בין השאר הסכמה להקים ברמת הגולן "פארק שלום" שישמש אזור חיץ מפורז בין ישראל לסוריה ויהיה פתוח בשעות היום לתיירים ישראלים.

ליאל סירב אתמול (חמישי) להתייחס לידיעה. דובר מטעם "התנועה לשלום ישראל-סוריה" מסר כי ביקורו של ליאל בוואשינגטון עסק בעיקר בסוגיית הקשרים בין ארצות הברית לסוריה וכלל פגישות בקונגרס, וכן עם מעצבי דעת קהל ומומחים מהאקדמיה. בין השאר התקיים סמינר אקדמי במכון לשירות בינלאומי באוניברסיטה האמריקאית, בהשתתפות מומחי המכון וכן השגריר הסורי מוסטפה.

בתוך כך, נודע מפי מקורות מדיניים בירושלים, כי קיומה של הפסגה הערבית השנתית, המתוכננת להתכנס בסוף החודש בדמשק מוטל בספק. במגעים מוקדמים בין חברות הליגה הערבית התגלעו חילוקי דעות עם המארחת, סביב שאלת מינויו של נשיא לבנון ובסוגיות נוספות כמו עמדת הליגה בנוגע למצב בעזה ולתפקיד החמאס. כמו כן, סוריה מנסה לגבש תמיכה בהצעת החלטה לבטל את יוזמת השלום הערבית, הקוראת לנרמול היחסים עם ישראל בתמורה לנסיגתה לגבולות 67'. הסורים טוענים כי לנוכח עמדתה השלילית של ישראל ביחס ליוזמה, יש מקום להסירה מסדר היום של הליגה הערבית.

התנועה לשלום ישראל-סוריה

תנועה בראשות אלון ליאל, שחותרת לשלום בין המדינות. במשך יותר משנתיים, ליאל ניהל ערוץ חשאי עם סוריה באמצעות ד"ר איברהים סולימן, אזרח אמריקאי ממוצא סורי.

לכתבה

   
   

 

   


גרסה להדפסה
עמוד הבית | חדשות | מאמרים | חברי התנועה | גלריה | יצירת קשר | English
© התנועה לשלום ישראל-סוריה - כל הזכויות שמורות
מומלץ לצפייה ברזולוציה של 800X600
האתר נבנה ע"י פטל