יועצי רה"מ יצאו לטורקיה לסבב שיחות שני עם סוריה
עמוד הביתחדשותמאמריםחברי התנועהגלריהיצירת קשרEnglish
חפש
עמוד הבית חדשותיועצי רה"מ יצאו לטורקיה לסבב שיחות שני עם סוריה
   

יועצי רה"מ יצאו לטורקיה לסבב שיחות שני עם סוריה

מאת: ברק רביד, הארץ, 15 ביוני 2008

    
   
   

יועציו של ראש הממשלה, יורם טורבוביץ' ושלום תורג'מן, הממונים מטעמו על השיחות עם סוריה, יצאו אתמול (ראשון) לנסיעה חשאית בטורקיה. באופן חריג, השניים לא השתתפו בישיבת הממשלה. מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי השניים נסעו לפאריס כדי להכין את ביקורו של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי בשבוע הבא בישראל.

ואולם, מבדיקה עולה כי השניים ינחתו בפאריס רק היום בלילה וכי פגישותיהם עם יועציו של סרקוזי יתקיימו רק ביום שלישי. ככל הנראה, קשורה נסיעתם של תורג'מן וטורבוביץ', לחידוש השיחות בין ישראל לסוריה בתיווך טורקי. בעבר נסעו השניים כמה פעמים לאיסטנבול לשם כך, ויש להניח שבימים האלה הם שוהים בטורקיה.

תורג'מן, יועצו המדיני של אולמרט, אמר באחרונה בשיחות עם דיפלומטים זרים כי סבב השיחות הקרוב יתקיים עדיין באופן עקיף, באמצעות המתווכים הטורקים, אך להערכתו לא מן הנמנע שבפגישות הבאות כבר יישבו הצדדים באותו חדר. עוד ציין תורג'מן כי ישראל שואפת לשמר את המסלול הסורי ולפתחו כך שההתפתחויות הפוליטיות בישראל לא ישפיעו על קיומו.

ב-21 במאי הודיעו ישראל וסוריה על פתיחת שיחות שלום ביניהן שיתקיימו בצורה עקיפה ובתיווך טורקי. יועצי ראש הממשלה טורבוביץ' ותורג'מן קיימו סדרת מפגשים באיסטנבול בחודשים האחרונים שהבשילו כאשר פורסמה ההודעה. מאז דווח כמה פעמים על כוונה לקיים סבב שיחות נוסף באיסטנבול, אך עד כה לא יצא הדבר לפועל.

בסוף השבוע אמר סגן שר החוץ הסורי, פיסל מקדאד, כי בידי סוריה אמצעים נוספים לשחרור רמת הגולן, בנוסף לתהליך השלום אם ישראל תתתעקש להשאיר את האזור תחת ריבונתה. לדברי מקדאד, מדובר באפשרויות "שאינן בדרכי שלום". מקדאד, שכיהן בעבר כשגריר דמשק באו"ם, אמר שהתושבים הישראלים בגולן, אותם הוא כינה "מתנחלים", צריכים לדעת שסוריה "תגן תוך דקות על אדמתה". עם זאת, הוא הוסיף שאלה רטורית: "מה עדיף, שחרור בשלום ובלי שפיכות דמים או שחרור במלחמה?... אנו לא חוששים מכניסה לתהליך שלום עם ישראל".

במקביל, מקדאד פנה אל תושבי הגולן ואמר כי הם צריכים לדעת שהגולן הוא סורי. "אסור להם לגדל בגולן את ילדיהם כי זה אינו מקומם, והם לא ייהנו מתושבות בגולן", הוא צוטט.

אסד: ישראל לא ביקשה שנתנתק מאיראן

נשיא סוריה אסד אמר כי ישראל לא ביקשה עד כה מסוריה שתשנה את מערכת יחסיה עם איראן, חיזבאללה וחמאס. אסד אמר את הדברים בראיון שפורסם ביום שישי בעיתון ההודי The Hindu לרגל ביקורו השבוע במדינה. "הישראלים דיברו על מו"מ ללא תנאים מוקדמים, אז הם לא יכולים להציב תנאים למו"מ והם לא ביקשו לעשות זאת", אמר אסד. עוד ציין אסד כי הדיון בכ-80% מהנושאים התלויים ועומדים בין ישראל לסוריה הושלם.

"בפוליטיקה אתה צריך להיות פרגמטי", הסביר אסד את פשר היחסים בין סוריה החילונית לאיראן, חיזבאללה וחמאס שהאיסלאם הוא מרכיב מרכזי בזהותם. "השאלה הראשונה שאתה צריך לשאול היא מי יעיל באזור שלנו, לא מי כמוך ומי לא כמוך... בלי השחקנים האלה אתה לא יכול להשיג מה שאתה מחפש", אמר.

לדברי אסד, השיחות עם ישראל נפסקו בזמן הדיון בנושא הסדרי הביטחון. נושאים נוספים שעדיין לא נדונו הם הנורמליזציה של היחסים בין המדינות שיכללו פתיחת שגרירויות, כמו גם נושאים הקשורים למים. הוא העריך כי ישראל מעוניינת בשלום מאחר שהיא מבינה שבלעדיו היא לא תהיה בטוחה באזור וציין כי זו היתה השפעת מלחמת לבנון השנייה על החברה הישראלית.

אסד ציין כי סוריה זקוקה לרפורמה כלכלית בדחיפות, בגלל העוני השורר בה. הוא הוסיף כי להודו ולסין צריך להיות משקל גדול יותר במתרחש באזור בהיותן מדינות גדולות ומתפתחות.

לכתבה

   
   

 

   


גרסה להדפסה
עמוד הבית | חדשות | מאמרים | חברי התנועה | גלריה | יצירת קשר | English
© התנועה לשלום ישראל-סוריה - כל הזכויות שמורות
מומלץ לצפייה ברזולוציה של 800X600
האתר נבנה ע"י פטל