ג'ון קרי: אסד רוצה להמשיך השיחות עם ישראל
עמוד הביתחדשותמאמריםחברי התנועהגלריהיצירת קשרEnglish
חפש
עמוד הבית חדשותג'ון קרי: אסד רוצה להמשיך השיחות עם ישראל
   

ג'ון קרי: אסד רוצה להמשיך השיחות עם ישראל
AP, פורסם ב-Ynet, 5.3.2009

יו"ר ועדת יחסי החוץ בסנאט האמריקני חשף בוושינגטון פרטים מפגישתו בחודש שעבר עם נשיא סוריה, ואמר כי אסד מעוניין להמשיך בשיחות השלום עם ישראל, ורוצה שלארה"ב יהיה חלק ישיר בהן. עם זאת הזהיר: הסורים ינסו להמשיך לרקוד על שתי החתונות, ולא יזנחו במהרה את קשריהם עם איראן

     צילום: איי פי
   
    האם אסד נכון להתניע את התהליך המדיני? יושב ראש ועדת יחסי החוץ בסנאט האמריקני, ג'ון קרי, אמר אמש (יום ד') כי נשיא סוריה, בשאר אסד, אמר לו בפגישתם בדמשק בחודש שעבר כי ארצו נכונה להמשיך את שיחות השלום עם ישראל ולאמץ את יוזמת השלום הערבית.

בדברים שנשא במכון סבן למדיניות מזרח תיכונית בוושינגטון אמר קרי, כי "סוריה מעוניינת בהשתתפות ישירה של האמריקנים בשיחות השלום הללו". עד כה לא חשף קרי בפירוט את תוכן שיחתו עם אסד, ואמר רק כי סוריה העניקה תקווה לשיתוף פעולה של ממש.

בדבריו אתמול הזהיר קרי כי "סוריה תמשיך לנסות לרקוד על שתי החתונות, ותעשה זאת זמן רב ככל שתוכל". עם זאת, קרי אמר כי הוא מאמין שהנשיא אסד מבין שהאינטרס ארוך הטווח של סוריה "אינו בקשרים עם איראן, אלא עם שכנותיה הסוניות ועם המערב". 

קרי אמר כי על ארה"ב להיענות לרצון שהביע אסד בהשתתפות אמריקנית ישירה בשיחות השלום עם ישראל. "עלינו למלא את התפקיד הזה אם נוכחותנו יכולה לקדם את התהליך", אמר. הסנאטור הציע גם שארה"ב תספק תמריצים כלכליים שיעודדו את סוריה לכונן שלום עם ישראל.

"הסורים לא ימהרו לנתק את הקשרים עם איראן"

"אל לנו להשלות את עצמנו שסוריה תזנח באופן מיידי את קשריה עם איראן", אמר קרי, "אבל אין זה אמור להיות איום עבורנו כל עוד היחסים בין השתיים לא יערערו את יציבות האזור".

"תמיד אפשר לשוב ולהגביר את הסנקציות אם סוריה תחזור בה", הדגיש יושב ראש ועדת יחסי החוץ בסנאט, שציין כי הדאגה מפני תוכנית הגרעין האיראנית הולידה נכונות חסרת תקדים בקרב מדינות ערביות לעבוד בשיתוף פעולה עם ישראל. "המציאות החדשה הזו יכולה להניח את היסודות להתקדמות לקראת השלום", הסביר. 

"הן מדינות ערביות מתונות והן ישראל מודאגות מהנעשה באיראן יותר מאשר זו מזו", אמר קרי. הסנאטור האמריקני הבהיר כי "נגן על ביטחונה של ישראל בכל מאודנו", אך הביע התנגדות להקמת התנחלויות חדשות על-ידי ישראל, ואמר כי אלה הן חלק מאדמתה של מדינה פלסטינית עתידית, ומקשות על פעילות גורמי הביטחון הישראליים.

לכתבה

   
   

 

   


גרסה להדפסה
עמוד הבית | חדשות | מאמרים | חברי התנועה | גלריה | יצירת קשר | English
© התנועה לשלום ישראל-סוריה - כל הזכויות שמורות
מומלץ לצפייה ברזולוציה של 800X600
האתר נבנה ע"י פטל