נתניהו: סרקוזי אמר - אסד מוכן למו"מ בלי תנאים
עמוד הביתחדשותמאמריםחברי התנועהגלריהיצירת קשרEnglish
חפש
עמוד הבית חדשותנתניהו: סרקוזי אמר - אסד מוכן למו"מ בלי תנאים
   
נתניהו: סרקוזי אמר - אסד מוכן למו"מ בלי תנאים
מאת: אמנון מרנדה ורוני סופר, Ynet, 7.12.2009
    
   
   

הסימנים לחידוש הקרוב של המגעים עם סוריה קיבלו חיזוק משמעותי מראש הממשלה. "סרקוזי אמר שהסורים מוכנים להסיר את התנאי המוקדם, אך מתעקשים על תיווך", אמר נתניהו בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת

האופציה הסורית חוזרת לשולחן, רומז ראש הממשלה. בנימין נתניהו אמר היום (ב') כי הבין מנשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שהסורים מוכנים לוותר על דרישתם המוקדמת לירידה מכל רמת הגולן, לפני תחלית משא ומתן לשלום.

"הבהרתי לסורים שאנו מוכנים לחדש המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים", הזכיר נתניהו בדיון בוועדת החוץ והביטחון. "הם השיבו שהם מוכנים אך קודם כל שנתחייב לרדת מרמת הגולן. סרקוזי חזר אליי ואמר שהם מוכנים להסיר את התנאי המוקדם, אך אינם רוצים מגע ישיר. הם רוצים תיווך. אמרתי לו שאנו מעדיפים מגע ישיר, אך אם כבר תיווך שהוא (סרקוזי) יהיה המתווך".

נתניהו הוסיף בוועדה כי "סרקוזי חזר אלי כעבור כמה ימים, ואמר לי שאסד אמר לו שהם היו מעדיפים את הטורקים. אמרתי לו שאנחנו מעדיפים משא-ומתן ישיר, אך אם מדברים על תיווך צריך מתווך הוגן, ולא בטוח שטורקיה הוכיחה שהיא בראש הרשימה של המתווכים ההוגנים מאז עופרת יצוקה.... אינני רואה מצב שנחזור למודל שהיה". יו"ר האופוזיציה לבני שאלה את נתניהו: "האם הטורקים יודעים על כך?", וראש הממשלה השיב: "אנחנו נדאג שהם יידעו...".

בתקופה האחרונה הביעה טורקיה את רצונה לשוב ולשמש כמתווכת, אך נתניהו כבר רמז שלא יהיה מוכן לכך, כשאמר לפני שבועיים כי ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, "אינו מתווך הוגן", והציע את צרפת כתחליף. סוריה הודיעה בתגובה כי תהיה מוכנה למו"מ רק בתיווך טורקי. בפריז נותנים את העדיפות בתיווך לטורקיה, על רקע פגישתו בחודשם שעבר של הנשיא ניקולא סרקוזי עם נשיא סוריה, בשאר אסד, שבה שב והדגיש הנשיא הסורי את רצונו בתיווך טורקי.

נתניהו התייחס במעט גם לתקופה המתוחה שידעו היחסים עם טורקיה ודיבר על נסיעתו של השר בנימין בן אליעזר לאנקרה: "הנסיעה שלו גרמה להתמתנות ולהתקרבות ביחסים איתם". בן אליעזר הביע תקווה בסוף השבוע האחרון לפגישה קרובה של ראש ממשלת טורקיה ועמיתו נתניהו.

חבר הכנסת דניאל בן-סימון מהעבודה התייחס לנושא הסורי, בשבת, ואמר כי "גם ההסדר עם סוריה נמצא, רק צריך לחתום עליו. בשיחות שלא מפרסמים אותן יש מגעים בין סוריה לישראל שעשויים להביא להסכם. אני לא ממפלגתו ולא מחבריו, אבל חייב לתת לו קרדיט. רק בימין מסוגלים לקבל החלטות שהשמאל מציע".

לכתבה

   
   

 

   


גרסה להדפסה
עמוד הבית | חדשות | מאמרים | חברי התנועה | גלריה | יצירת קשר | English
© התנועה לשלום ישראל-סוריה - כל הזכויות שמורות
מומלץ לצפייה ברזולוציה של 800X600
האתר נבנה ע"י פטל